Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Multivitamin : Multivitamin, çok sayıda vitamin ve minerali içeren kompleks yapıda takviyelerdir.

A Vitamini : A vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini, iki formda bulunur. Bunlar aktif A vitamini (retinol olarak da bilinir) ve beta-karotendir. A vitamini gerekli durumlarda takviye olarak alınabilir.

B Vitamini : B vitamini, hücreler için önemli rol oynayan vitaminlerdir. Suda çözünen bir vitamin sınıfı olan B vitaminleri, farklı gruplara ayrılır. Bu gruplar; B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12’dir.

C Vitamini : Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücut tarafından üretilmeyen bir vitamin çeşididir. Bu nedenle beslenme ve takviye yoluyla alınabilir.

D Vitamini : D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Çoğu zaman “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır. D vitamini, aktif formuna dönüşürken iki aşamalı bir süreç geçirir: İlk olarak, karaciğerdeki kalsidiol depolama formunda oluşturulur. Daha sonra, böbreklerdeki aktif formuna dönüştürülür.

E Vitamini :E vitaminleri yağda erime özelliğine sahip bir vitamin çeşididir. Gerekli durumlarda dışarıdan takviye olarak alınabilir. Bu vitaminin farklı formları da bulunmaktadır.

K Vitaminleri : “Koagulationsvitamin” olarak da adlandırılan K vitamini insan sağlığı için önemli bir vitamindir. K vitaminin iki önemli çeşidi vardır. Bunlar; K1 ve K2 vitaminleridir. Bu vitaminler gerekli durumlarda takviye olarak alınabilir.

Diğer Vitaminler : A, B, C, D, E, K vitaminleri ve multivitaminler, farklı formlarda tek başına satılabildiği gibi bazen birleşik de satılabilirler. Ayrıca vitaminli su ve içecek formunda da olabilirler.

Bir yanıt yazın

X