Vitamin Formları Nelerdir?

Ampul Form 

Ampul vitamin takviyesi, genellikle sıvılara karıştırılarak kullanılır. Ampul formdaki takviyelerin üzerinde hangi ölçüdeki sıvılara karıştırılabileceği yazmaktadır. Bu form genellikle kapsül veya tablet yutmakta zorlanan bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Çiğnenebilir Form 

Çiğnenebilir vitamin takviyesi, tablet veya pastil formdaki vitamin takviyelerini tercih etmek istemeyenler tarafından en çok seçilen vitamin takviyesi formudur. Ağızda çiğnenerek sindirim sistemine dahil olan bu form farklı aromalara sahip olabilir. Özellikle çocukların kullanımında pratik ve kolaylık sağlayan çiğnenebilir vitamin takviyeleri, çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasındadır. Günlük kullanımda pratiklik ve kolaylık sağlaması ile ön plana çıkmaktadır.

Efervesan Tablet 

Efervesan tablet vitamin takviyesi, genellikle en çok tercih edilen formdur. Pratik ve kolay tüketilmesi sayesinde efervesan tablet formu revaçtadır. Suyun içerisine atılan tabletin suda çözünmesi sonrasında tüketilir. Suda iyice çözündükten sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kapsül 

Vitamin takviyelerinde kapsül form en çok tercih edilen formlardan biridir. Pratik kullanımı ve kolay taşınabilirliği sayesinde kapsül vitamin takviyesi yetişkin bireyler tarafından ilgi görmektedir. Yutulduktan sonra vitamin kapsülleri vücut tarafından sindirim sürecine dahil olur. Genellikle vitamin takviyesini hızlı ve pratik şekilde almak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Pastil 

Pastil vitamin takviyesi, tablet veya kapsül formdaki vitamin takviyelerini tüketmekte zorlanan kişiler tarafından tercih edilir. Pastil form, ağızda emilerek sindirim sistemine dahil olur ve farklı aromalarda olabilir. Genellikle çocuklu aileler pastil formdaki vitamin takviyelerini çocukları için tercih ederler. Pastil formunda kullanıma sunulan vitamin takviyeleri hem kolay hem de keyifli bir tüketim sağlar.

Saşe 

Diğer formlara göre daha hijyenik olan saşe vitamin takviyesi, kullanacağınız zaman açabileceğiniz bir korumaya sahiptir ve genellikle tek kullanımlıktır. Ürünün kutusunda miktarı kadar saşe bulunur ve kullanılacağı zaman bu saşelerden biri açılarak tüketilir. Diğer formlara göre daha hijyeniktir.

Sıvı 

Sıvı vitamin takviyesi, kullanımındaki kolaylık sayesinde revaçtadır. Kapsül ve tablet yutmakta zorluk çekenler de alternatif olarak sıvı formu tercih etmektedir. Bu formun; damla, sprey gibi farklı kullanımları da mevcuttur. Kişinin tercihine göre sıvı formdaki vitamin takviyeleri bu özellikleri sayesinde arasından tercih edilebilir.

Şişe 

Şişe vitamin takviyesi, genellikle sıvı halde bulunur ve önerilen kullanım miktarına göre tüketilir. Hızlı ve kolay kullanılması sayesinde tercih edilmektedir.

Tablet 

Tablet vitamin takviyesi, vitamin takviyelerini hazırlama sürecini kısa tutarak tüketmek isteyenler tarafından tercih edilir. Tablet formda bulunan vitamin takviyeleri su yardımıyla yutularak tüketilir. Ambalajı ve büyüklüğü bakımından günlük hayatta taşınabilen tablet formlar sıvı formun hazırlanma aşamasıyla zaman kaybetmek istemeyenlerin ilk tercihlerindendir. Tablet formların içerisinde efervesan tabletler de bulunmaktadır.

Toz 

Toz vitamin takviyesi, genellikle takviye tüketimini besinler ile karıştırarak almak isteyenler tarafından tercih edilir. Bu formdaki takviyeler toz halindedir ve direktiflere uygun olarak besinlerle karıştırılarak tüketilir.

Bir yanıt yazın

X